JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW?

ból pleców na wysokości klatki piersiowej? Są na to sposoby.

Ból pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wizyt fizjoterapeutycznych.

BÓL PLECÓW W ODCNIKU LĘDŹWIOWYM - MOŻESZ CZYTAĆ NIŻEJ, POD MATERIAŁEM WIDEO. Zachęcamy jednak do zapoznania się z całym artukułem poświęconym tematyce zdrowego grzbietu.

 

BÓL PLECÓW NA WYSOKOŚCI KLATKI PIERSIOWEJ- PRZYCZYNY

Długotrwałe wymuszenie pozycji pochylenia klatki do przodu, które towarzyszy większości studentów i pracowników biurowych, ale także ustawienie to podczas pracy wykonywanej w pozycji stojącej zazwyczaj powoduje ból pleców w odcinku piersiowym.

Ta dolegliwość może świadczyć o przeciążeniach kręgosłupa, wadach postawy, nieodpowiedniej technice oddychania (tak! nasz organizm jest systemem naczyń powiązanych i nawet taki nieoczywisty element w życiu codziennym może spowodować dolegliwości), zwyrodnieniach, a czasem o norwobólu międzyżebrowym (neuralgia), który powoduje promieniowanie ostrego bólu na okolice całego odcinka piersiowego.

Jednakże zazwyczaj dyskomfort pojawiający się w plecach jest dla nas sygnałem wysyłanym przez organizm i ostrzegającym o utrzymywaniu niewłaściwej postawy ciała, a często również o niewystarczającym lub niewłaściwym wzmanianiu mięśni grzbietu. Ból w odcinku piersiowym pojawia się niekiedy jednostronnie i może być skutkiem przeciążeń związanych z podnoszeniem ciężkich przedmiotów ręką po tej stronie lub niewłaściwym sposobem siedzenia, które powodującego napięcie z jednej ze stron grzbietu.

Z problemem bólu pleców i napięciem pojawiającym się w odcinku piersiowym, borykają się osoby w różnym wieku oraz zarówno ludzie aktywni fizycznie, jak i osoby, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Jak pokazują statystyki ZUS, choroby układu kostno-mięśniowego przodują na liście przyczyn zwonień chorobowych w Polsce.

Zamknięcie klatki piersiowej, towarzyszące zgarbieniu pleców i wysunięciu barków do przodu skutkuje zbytnim rozciągnięciem grzbietu i pojawieniem się dolegliwości bólowych.

W utrzymaniu właściwej postawy ciała: wyprostowaniu pleców, ściągnięciu łopatek do kręgosłupa, wydłużeniu i stosownym ustawieniu szyi, pomogą ćwiczenia wskazane przez fizjoterapeutę, jak również popularne formy treningowe. Warte uwagi są tu zajęcia, które wzmocnią i rozciągną nie tylko mięśnie grzbietu, ale też zbudują siłę mięśni brzucha, pomogą rozciągnąć przykurczone partie mięśniowe i wypracować zdrowe nawyki np.: zdrowy kręgosłup, pilates, fitball, yoga, stretching czy dobrze skomponowane ćwiczenia wzmacniające.

BÓL KRĘGOSŁUPA PIERSIOWEGO I DOLEGLIWOŚCI TOWARZYSZĄCE

Kręgosłup piersiowy tworzy 12 kręgów połączonych z żebrami. Poważne urazy tego odcinka kręgosłupa nie są aż tak częste, jak np. urazy kręgosłupa lędźwiowego, czy szyjnego, niemniej ból odcinka piersiowego często pojawia się w parze z dyskonfortem odczuwanym w innych częściach ciała.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego mogą mieć formę bólu miejscowego lub rozlanego po całym odcinku piersiowym. Przy natężonym napięciu mięśniowym, wywołanym chociażby przez podnoszenie ciężkich przedmiotów, nasz kręgosłup może też wydawać się zesztywniały. Niejednokrotnie bólom kręgosłupa piersiowego towarzyszą takie dolegliwości jak ból i drętwienie kończyn, duszności i hiperwentylacja, kłucie w mostku, uczucie pieczenia w okolicach serca, ból w lędźwiach czy w odcinku szyjnym kręgosłupa.

JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW I JAK NIWELOWAĆ BÓL W ODCINKU PIERSIOWYM?

W treści dalszej tekstu oraz w filmiku poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które wraz z fizjoterapeutami współpracującymi z Massage Spot przygotowaliśmy, aby podpowiedzieć, jak zapobiegać bólom pleców domowymi sposobami oraz, jak w trakcie dnia pracy, zadbać o swój dobrostan psychofizyczny. Doraźną metodą walki z bólem pleców jest zazwyczaj stosowanie środków przeciwbólowych, nie jest to jednak metoda, którą chcemy polecić naszym czytelnikom.

Dlaczego?

Ból to sygnał z naszego ciała. Im wcześniej zwrócimy na niego uwagę i podejmiemy kroki usuwające przyczynę, a nie objawy, tym lepiej dla nas.

Możemy wypróbować domowe sposoby rozciągnięcia i wzmocnienia pleców w odcinku piersiowym, a także zorganizować warunki do polepszenia naszej postawy w czasie pracy. Specjalne nakładki na fotele, odpowiednia wysokość biurka, regularne poprawianie swojej postawy ciała w czasie dnia pracy, o którym może przypominać nam np. nasz kalendarz, nauczenie się technik oddechowych angażujących przeponę, to tylko niektóre z kroków, które możemy podjąć.

Polecamy też zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i wprowadzenie w ciągu dnia kilku krótkich przerw na rozciągnięcie mięśni grzbietu. Dla pań dobrą metodą na zniwelowanie ryzyka bólu pleców jest również ograniczenie chodzenia w wysokich obcasach. Zadbajmy o wygodny materac do spania, który również stanowi częstą przyczynę bólu pleców w kręgosłupie piersiowym i szyjnym.

Jeśli ból kręgosłupa piersiowego ma charakter ciągły, polecamy wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty>>

Być może wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi wizyty online, podczas której fizjoterapeuta może dokonać pełnego wywiadu oraz mając kontakt wizualny z pacjentem poprowadzi przez ćwiczenia, które pomogą w danej sytuacji. Koszt takiej wizyty jest niewysoki, a może przynieść dużo lepsze skutki niż kuracja środkami przeciwbólowymi, które tylko zagłuszają informację wysyłaną przez nasz organizm, zwłaszcza, że przy utrzymaniu złych nawyków, przyczyna bólu może sprawić, że będzie on wracał w nasilonej postaci.


Jeśli po lekturze tej części artukułu masz pytania, skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez formularz kontkatowy.

Zachęcamy też do obejrzenia krótkiego filmu ( JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW? ) i odwiedzenia sekcji dotyczącej konsultacji fizjoterapeutycznych online. Fizjoterapeuci MassageSpot to jedni z najlepszych ekspertów w dziedzinie fizjoterapii.

BÓL PLECÓW W ODCINKU LĘDŹWIOWYM 

Odcinek lędźwiowy krędosłupa składa się z 5 kręgów, które tworzą łagodne wygięcie - krzywiznę biegnącą łagodnie w stronę centrum ciała i nazywaną lordozą lędźwiową. Odcinek lędźwiwy kręgosłupa leży między odcinkiem piersiowym i krzyżowym i znajduje się w dolnej części pleców.

U podłoża dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego i okolic krzyża leżą różne przyczyny. Zależnie od tego, z jakiego typu bólem się spotykamy, jakie są okoliczności jego powstania, które pozycje ciała powodują jego złagodzenie, a jakie nasilenie, czy dolegliwościom towarzyszą inne objawy, np. ból kręgosłupa piersiowego, drętwienie kończyn, możemy mówić o różnych powodach powstawiania bólu pleców i o różnych potrzebach w zakresie sposobu jego leczenia i zapobiegania nawrotom.

Częstymi przyczynami bólu w tych okolicach są:

 • przeciążenia układu mięśniowego, często ustępujące samoistnie,
 • zła postawa w pracy lub charakter wykonywanego zawodu,
 • wady postawy,
 • zwyrodnienia krążka międzykręgowego w lędźwiach.

Krążek jest elementem kręgosłupa, który ma kształt dysku, jego zadaniem jest amortyzacja obciążenia, którym obarczony jest kręgosłup. Krążek międzykręgowy składa się z elastycznego jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Proces zwyrodnień krążków międzykręgowych nazywamy dyskopatią. Zaczyna się on, niestety, w już w okresie dojrzewania.

 

Nadmierne obciążenie krążka międzykręgowego przez długi czas prowadzi do jego pękania, początkowo w obszarze pierścienia powodując przesunięcia jądra miażdżystego do tyłu, co często objawia się ostrym bólem kręgosłupa, a zjawisko określa się w medycynie mianem lumbagii.

Jeśli jądro miażdżyste, które zwykle znajduje się w centralnej części krążka, ulegnie przemieszczeniu w takim stopniu, by powodować nacisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym, poza bólem kręgosłupa pojawić się może ból promieniujący do pośladka, uda czy stopy. W takim przypadku mówimy o bólu korzeniowym, czyli rwie kulszowej/ lub udowej, gdy dolegliwość odczuwana jest w kończynie dolnej.

Jeszcze poważniejsze uszkodzenie krążka, które oznacza całkowite przerwanie pierścienia włóknistego i przemieszczenie fragmentów jądra miażdżystego do kanału kręgowego, powodujące ucisk korzeni nerwowych nazywane jest przepukliną jądra miażdźystego lub międzykręgowego. W mowie potocznej możemy się spotkać z błędnym określeniem tego stanu jako “wypadnięciem dysku”. Poza ostrym bólem mogą pojawić się wówczas objawy neurologiczne, takie jak niedowład stopy, czy zanik czucia na skórze kończyny dolnej.

Poza zwyrodnieniami krężków międzykręgowych popularną przyczyną dolegliwości trwających ponad kilka dni, odczuwanych w okolicy dolnej części kręgosłupa są urazy mechaniczne, przeciążenia mięśni i sąsiednie narządy oraz ich patologie:

 • układ moczowy (kamienicza nerkowa, zapalenie pęcherza)
 • układu rozrodczego (np. stany zaplane narządu rodneg)
 • gruczołu krokowego u panów
 • jelita grubegi i całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego

 

SPOSOBY LECZENIA BÓLU LĘDŹWI

Postępowanie w okresie silnego bólu odcinka lędźwiowego obejmuje leczenie zachowawcze, które pozwala na czasowe odciążenie kręgosłupa. Zwykle unikanie pozycji powodujących ból jest naturalną reakcją organizmu na dolegliwości bólowe w okolicy krzyża. W przypadku ostrego bólu zalecane jest pozostanie w łóżku w pozycji leżenia na boku lub na plecach z podłożoną poduszką pod kolana. Nawet jeśli leżenie przynosi ulgę, powinniśmy  ograniczyć je do 4 dni, zazwyczaj zażywając łagodne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leki przeciwbólowe stosujemy miejscowo (w postaci żelu lub maści, ewentualnie zastrzyków przy silnym bólu) lub doustnie. W niektórych przypadkach zalecane jest też zażywanie zół antysptresowych lub też leków rozluźniających.

Najważniejszym elementem naszego działania w przypadku problemów z kręgosłupem lędźwiowym jest edukacja, mająca na celu zaznajomienie osoby dotkniętej bólem z przyczyną dolegliwości oraz ze sprawdzonymi metodami unikania niekorzystnych obciążeń kręgosłupa, mogących zaostrzać objawy (np. schylanie się, podnoszenie cięższych przedmiotów, czy przeprosty kręgosłupa).

! Jeśli zauważymy, że atakowi bólu pleców w odcinku lędźwiowym towarzyszy gorączka, dreszcze, niedowład kończyn, osłabienie ruchów stopy, trudności w oddawaniu moczu i wypróżnianiu, nasilenie bólu w leżeniu- należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Polecamy również skonsultować nasz przypadek z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdy ból utrzymuje się ponad 3-4 dni. 

Fizykoterapia i rehabilitacja

Istotne w leczeniu zachowawczym bólu okolic lędźwi i krzyża są fizjoterapia oraz rehabilitacja, które należy wprowadzić jak najszybciej, im wcześniej wdrożymy stosowne ćwiczenia, tym mniejsze ryzyko ostrego bólu w przewlekły charkaterze.

Radzimy, aby program ćwiczeń został dobrany indywidualnie i był wspomagany przez specjalistę z zakresu fizjoterapii lub rehabilitacji do momentu, w którym będziemy w stanie samodzielnie kontynuować prawidłowe i systematyczne ćwiczenia. Warto zapewnić sobie wsparcie doświadczonego fizjoterapeuty lub rehabilitanta zwłaszcza w początkowej fazie ćwiczeń, by uniknąć ryzyka pogłębienia problemu.

JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW W ODCINKU LĘDŹWIOWYM?

Ruch uwzględniający wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha (w tym mięśni głębokich) oraz regularne rozciąganie pleców stanowią podstawę działań prewencyjnych. Polecamy znaleźć czas na ćwiczenia minimum 2-3 razy w tygodniu przez chocby 30-40 minut. W przypadku uczestnictwa w zajęciach zwmacniających warto przyłożyć szczególnie dużo uwagi technice pracy z obciążeniem, na przykład: nabycie odruchu podnoszenia ciężkich przedmiotów stojąc na ugiętych nogach z napiętymi mięśniami brzucha i wyprostowanym kręgosłupem będzie jedną z szalenie cennych rzeczy, jakich możemy nauczyć się w celu zapobiegania urazom odcinka lędźwiowego. 

Prawidłowa postawa ciała i technika oddychania to kolejne ważne punkty na drodze zapobiegania dolegliwościom bólowym pleców w odcinku lędźwiowym.  

Unikanie gwałtownych przeciążeń kręgosłupa i możliwie regularne zabiegi z zakresu masażu.

W przypadku pań: noszenie wygodnego obuwia- unikanie wielogodzinnego chodzenia w obuwiu o niebotycznie wysokich obcasach

JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW?

Zapobieganie bólom pleców

Ból pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wizyt fizjoterapeutycznych.

BÓL PLECÓW W ODCNIKU LĘDŹWIOWYM - MOŻESZ CZYTAĆ NIŻEJ, POD DOKUMENTEM PDF. Zachęcamy jednak do zapoznania się z całym artukułem poświęconym tematyce popularnych dolegliwości i zdrowia pleców.

BÓL PLECÓW NA WYSOKOŚCI KLATKI PIERSIOWEJ- PRZYCZYNY

Długotrwałe wymuszenie pozycji pochylenia klatki do przodu, które towarzyszy większości studentów i pracowników biurowych, ale także ustawienie to podczas pracy wykonywanej w pozycji stojącej zazwyczaj powoduje ból pleców w odcinku piersiowym.

Ta dolegliwość może świadczyć o przeciążeniach kręgosłupa, wadach postawy, nieodpowiedniej technice oddychania (tak! nasz organizm jest systemem naczyń powiązanych i nawet taki nieoczywisty element w życiu codziennym może spowodować dolegliwości), zwyrodnieniach, a czasem o norwobólu międzyżebrowym (neuralgia), który powoduje promieniowanie ostrego bólu na okolice całego odcinka piersiowego.

Jednakże zazwyczaj dyskomfort pojawiający się w plecach jest dla nas sygnałem wysyłanym przez organizm i ostrzegającym o utrzymywaniu niewłaściwej postawy ciała, a często również o niewystarczającym lub niewłaściwym wzmanianiu mięśni grzbietu. Ból w odcinku piersiowym pojawia się niekiedy jednostronnie i może być skutkiem przeciążeń związanych z podnoszeniem ciężkich przedmiotów ręką po tej stronie lub niewłaściwym sposobem siedzenia, które powodującego napięcie z jednej ze stron grzbietu.

Z problemem bólu pleców i napięciem pojawiającym się w odcinku piersiowym, borykają się osoby w różnym wieku oraz zarówno ludzie aktywni fizycznie, jak i osoby, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Jak pokazują statystyki ZUS, choroby układu kostno-mięśniowego przodują na liście przyczyn zwonień chorobowych w Polsce.

Zamknięcie klatki piersiowej, towarzyszące zgarbieniu pleców i wysunięciu barków do przodu skutkuje zbytnim rozciągnięciem grzbietu i pojawieniem się dolegliwości bólowych.

W utrzymaniu właściwej postawy ciała: wyprostowaniu pleców, ściągnięciu łopatek do kręgosłupa, wydłużeniu i stosownym ustawieniu szyi, pomogą ćwiczenia wskazane przez fizjoterapeutę, jak również popularne formy treningowe. Warte uwagi są tu zajęcia, które wzmocnią i rozciągną nie tylko mięśnie grzbietu, ale też zbudują siłę mięśni brzucha, pomogą rozciągnąć przykurczone partie mięśniowe i wypracować zdrowe nawyki np.: zdrowy kręgosłup, pilates, fitball, yoga, stretching czy dobrze skomponowane ćwiczenia wzmacniające.

BÓL KRĘGOSŁUPA PIERSIOWEGO I DOLEGLIWOŚCI TOWARZYSZĄCE

Kręgosłup piersiowy tworzy 12 kręgów połączonych z żebrami. Poważne urazy tego odcinka kręgosłupa nie są aż tak częste, jak np. urazy kręgosłupa lędźwiowego, czy szyjnego, niemniej ból odcinka piersiowego często pojawia się w parze z dyskonfortem odczuwanym w innych częściach ciała.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa piersiowego mogą mieć formę bólu miejscowego lub rozlanego po całym odcinku piersiowym. Przy natężonym napięciu mięśniowym, wywołanym chociażby przez podnoszenie ciężkich przedmiotów, nasz kręgosłup może też wydawać się zesztywniały. Niejednokrotnie bólom kręgosłupa piersiowego towarzyszą takie dolegliwości jak ból i drętwienie kończyn, duszności i hiperwentylacja, kłucie w mostku, uczucie pieczenia w okolicach serca, ból w lędźwiach czy w odcinku szyjnym kręgosłupa.

JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW I JAK NIWELOWAĆ BÓL W ODCINKU PIERSIOWYM?

W treści dalszej tekstu oraz w materiale zawieszonym poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które wraz z fizjoterapeutami współpracującymi z Massage Spot przygotowaliśmy, aby podpowiedzieć, jak zapobiegać bólom pleców domowymi sposobami oraz, jak w trakcie dnia pracy, zadbać o swój dobrostan psychofizyczny. Doraźną metodą walki z bólem pleców jest zazwyczaj stosowanie środków przeciwbólowych, nie jest to jednak metoda, którą chcemy polecić naszym czytelnikom.

Dlaczego?

Ból to sygnał z naszego ciała. Im wcześniej zwrócimy na niego uwagę i podejmiemy kroki usuwające przyczynę, a nie objawy, tym lepiej dla nas.

Możemy wypróbować domowe sposoby rozciągnięcia i wzmocnienia pleców w odcinku piersiowym, a także zorganizować warunki do polepszenia naszej postawy w czasie pracy. Specjalne nakładki na fotele, odpowiednia wysokość biurka, regularne poprawianie swojej postawy ciała w czasie dnia pracy, o którym może przypominać nam np. nasz kalendarz, nauczenie się technik oddechowych angażujących przeponę, to tylko niektóre z kroków, które możemy podjąć.

Polecamy też zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i wprowadzenie w ciągu dnia kilku krótkich przerw na rozciągnięcie mięśni grzbietu. Dla pań dobrą metodą na zniwelowanie ryzyka bólu pleców jest również ograniczenie chodzenia w wysokich obcasach. Zadbajmy o wygodny materac do spania, który również stanowi częstą przyczynę bólu pleców w kręgosłupie piersiowym i szyjnym.

Jeśli ból kręgosłupa piersiowego ma charakter ciągły, polecamy wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty>>

Być może wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi wizyty online, podczas której fizjoterapeuta może dokonać pełnego wywiadu oraz mając kontakt wizualny z pacjentem poprowadzi przez ćwiczenia, które pomogą w danej sytuacji. Koszt takiej wizyty jest niewysoki, a może przynieść dużo lepsze skutki niż kuracja środkami przeciwbólowymi, które tylko zagłuszają informację wysyłaną przez nasz organizm, zwłaszcza, że przy utrzymaniu złych nawyków, przyczyna bólu może sprawić, że będzie on wracał w nasilonej postaci.


Jeśli po lekturze naszego artukułu masz pytania, skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez formularz kontkatowy.

Zachęcamy też do obejrzenia krótkiego materiału "JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW? " dostępnego poniżej ora do odwiedzenia sekcji dotyczącej konsultacji fizjoterapeutycznych online. Fizjoterapeuci MassageSpot to jedni z najlepszych ekspertów w dziedzinie fizjoterapii.

BÓL PLECÓW W ODCINKU LĘDŹWIOWYM 

Odcinek lędźwiowy krędosłupa składa się z 5 kręgów, które tworzą łagodne wygięcie - krzywiznę biegnącą łagodnie w stronę centrum ciała i nazywaną lordozą lędźwiową. Odcinek lędźwiwy kręgosłupa leży między odcinkiem piersiowym i krzyżowym i znajduje się w dolnej części pleców.

U podłoża dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego i okolic krzyża leżą różne przyczyny. Zależnie od tego, z jakiego typu bólem się spotykamy, jakie są okoliczności jego powstania, które pozycje ciała powodują jego złagodzenie, a jakie nasilenie, czy dolegliwościom towarzyszą inne objawy, np. ból kręgosłupa piersiowego, drętwienie kończyn, możemy mówić o różnych powodach powstawiania bólu pleców i o różnych potrzebach w zakresie sposobu jego leczenia i zapobiegania nawrotom.

Częstymi przyczynami bólu w tych okolicach są:

 • przeciążenia układu mięśniowego, często ustępujące samoistnie,
 • zła postawa w pracy lub charakter wykonywanego zawodu,
 • wady postawy,
 • zwyrodnienia krążka międzykręgowego w lędźwiach.

Krążek jest elementem kręgosłupa, który ma kształt dysku, jego zadaniem jest amortyzacja obciążenia, którym obarczony jest kręgosłup. Krążek międzykręgowy składa się z elastycznego jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Proces zwyrodnień krążków międzykręgowych nazywamy dyskopatią. Zaczyna się on, niestety, w już w okresie dojrzewania.

 

Nadmierne obciążenie krążka międzykręgowego przez długi czas prowadzi do jego pękania, początkowo w obszarze pierścienia powodując przesunięcia jądra miażdżystego do tyłu, co często objawia się ostrym bólem kręgosłupa, a zjawisko określa się w medycynie mianem lumbagii.

Jeśli jądro miażdżyste, które zwykle znajduje się w centralnej części krążka, ulegnie przemieszczeniu w takim stopniu, by powodować nacisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym, poza bólem kręgosłupa pojawić się może ból promieniujący do pośladka, uda czy stopy. W takim przypadku mówimy o bólu korzeniowym, czyli rwie kulszowej/ lub udowej, gdy dolegliwość odczuwana jest w kończynie dolnej.

Jeszcze poważniejsze uszkodzenie krążka, które oznacza całkowite przerwanie pierścienia włóknistego i przemieszczenie fragmentów jądra miażdżystego do kanału kręgowego, powodujące ucisk korzeni nerwowych nazywane jest przepukliną jądra miażdźystego lub międzykręgowego. W mowie potocznej możemy się spotkać z błędnym określeniem tego stanu jako “wypadnięciem dysku”. Poza ostrym bólem mogą pojawić się wówczas objawy neurologiczne, takie jak niedowład stopy, czy zanik czucia na skórze kończyny dolnej.

Poza zwyrodnieniami krężków międzykręgowych popularną przyczyną dolegliwości trwających ponad kilka dni, odczuwanych w okolicy dolnej części kręgosłupa są urazy mechaniczne, przeciążenia mięśni i sąsiednie narządy oraz ich patologie:

 • układ moczowy (kamienicza nerkowa, zapalenie pęcherza)
 • układu rozrodczego (np. stany zaplane narządu rodneg)
 • gruczołu krokowego u panów
 • jelita grubegi i całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego
Najczęstsze przyczyny bólu pleców w odcinku lędźwiowym

SPOSOBY LECZENIA BÓLU LĘDŹWI

Postępowanie w okresie silnego bólu odcinka lędźwiowego obejmuje leczenie zachowawcze, które pozwala na czasowe odciążenie kręgosłupa. Zwykle unikanie pozycji powodujących ból jest naturalną reakcją organizmu na dolegliwości bólowe w okolicy krzyża. W przypadku ostrego bólu zalecane jest pozostanie w łóżku w pozycji leżenia na boku lub na plecach z podłożoną poduszką pod kolana. Nawet jeśli leżenie przynosi ulgę, powinniśmy  ograniczyć je do 4 dni, zazwyczaj zażywając łagodne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leki przeciwbólowe stosujemy miejscowo (w postaci żelu lub maści, ewentualnie zastrzyków przy silnym bólu) lub doustnie. W niektórych przypadkach zalecane jest też zażywanie zół antysptresowych lub też leków rozluźniających.

Najważniejszym elementem naszego działania w przypadku problemów z kręgosłupem lędźwiowym jest edukacja, mająca na celu zaznajomienie osoby dotkniętej bólem z przyczyną dolegliwości oraz ze sprawdzonymi metodami unikania niekorzystnych obciążeń kręgosłupa, mogących zaostrzać objawy (np. schylanie się, podnoszenie cięższych przedmiotów, czy przeprosty kręgosłupa).

! Jeśli zauważymy, że atakowi bólu pleców w odcinku lędźwiowym towarzyszy gorączka, dreszcze, niedowład kończyn, osłabienie ruchów stopy, trudności w oddawaniu moczu i wypróżnianiu, nasilenie bólu w leżeniu- należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Polecamy również skonsultować nasz przypadek z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdy ból utrzymuje się ponad 3-4 dni.

Fizykoterapia i rehabilitacja

Istotne w leczeniu zachowawczym bólu okolic lędźwi i krzyża są fizjoterapia oraz rehabilitacja, które należy wprowadzić jak najszybciej, im wcześniej wdrożymy stosowne ćwiczenia, tym mniejsze ryzyko ostrego bólu w przewlekły charkaterze.

Radzimy, aby program ćwiczeń został dobrany indywidualnie i był wspomagany przez specjalistę z zakresu fizjoterapii lub rehabilitacji do momentu, w którym będziemy w stanie samodzielnie kontynuować prawidłowe i systematyczne ćwiczenia. Warto zapewnić sobie wsparcie doświadczonego fizjoterapeuty lub rehabilitanta zwłaszcza w początkowej fazie ćwiczeń, by uniknąć ryzyka pogłębienia problemu.

JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM PLECÓW W ODCINKU LĘDŹWIOWYM?

Ruch uwzględniający wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha (w tym mięśni głębokich) oraz regularne rozciąganie pleców stanowią podstawę działań prewencyjnych. Polecamy znaleźć czas na ćwiczenia minimum 2-3 razy w tygodniu przez chocby 30-40 minut. W przypadku uczestnictwa w zajęciach zwmacniających warto przyłożyć szczególnie dużo uwagi technice pracy z obciążeniem, na przykład: nabycie odruchu podnoszenia ciężkich przedmiotów stojąc na ugiętych nogach z napiętymi mięśniami brzucha i wyprostowanym kręgosłupem będzie jedną z szalenie cennych rzeczy, jakich możemy nauczyć się w celu zapobiegania urazom odcinka lędźwiowego.

Prawidłowa postawa ciała i technika oddychania to kolejne ważne punkty na drodze zapobiegania dolegliwościom bólowym pleców w odcinku lędźwiowym.

Unikanie gwałtownych przeciążeń i możliwie regularne zabiegi z zakresu masażu.

W przypadku pań: noszenie wygodnego obuwia, w tym: unikanie wielogodzinnego chodzenia w butach o niebotycznie wysokich obcasach.

Pytania? Zadzwoń teraz